forestmeri@forestmeri.cz +420 603 791 511
Konfigurátor

Exkurze do výrobního závodu Franz Hauer GmbH & CoKG

07. duben 2020

Návštěva výrobního závodu Franz Hauer GmbH & CoKG

 

Začátem března, těsně před vypuknutím pandemie koronaviru, jsme se zúčastnili prohlídky výrobního závodu Franz Hauer GmbH & CoKG v rakouském městě Statzendorf v Dolním Rakousku, mezi hlavním městem St. Pölten a Krems na Dunaji. Od roku 1962 firma HAUER vyrábí inovativní stroje pro zemědělství, lesnictví a komunální sféru. Hlavním produktem jsou zejména čelní nakladače na traktory a široké spektrum příslušenství. K dispozici je zastavěná plocha o rozloze 16 000 m². Pracuje zde 120 zaměstnanců.

 

Na místě nás přivítal oblastní ředitel pro východní Evropu pan Martin Poliak a importér do České republiky firma HS+ z Vysokého nad Jizerou, zastoupená panem Ing. Radkem Slámou a jeho synem, kteří zajišťují dodávky a montáž čelních nakladačů v Čechách.

Úvodem proběhlo představení firmy Hauer, která vznikla z malé kovárny o rozloze 150 m2 a dodnes je možné ji navštívit, až po dnešní rozlohu 160 000 m2, kterou tvoří administrativní budova a několik výrobních hal. Z celkového počtu 120 zaměstnanců je 30 v administrativě. Obrat společnosti je řádově 16 mil. eur. Z toho je 10 mil. realizováno v Rakousku a 6 mil. eur v Německu a dalších zemích.

Produkty s vysokou přesností

Výrobní program firmy Hauer zahrnuje čelní nakladače pro traktory od 55 – 280 koní. K dispozici je modelová řada POM-R a nejnovější řada XB  Bionic, která je charakteristická plně interním paralelním vedením a X-kinematikou. Umístění pístnic v rámu nakladače tak zejména v lesnictví snižuje možnost poškození.

K čelním nakladačům jsou vyráběny různé druhy lopat pro širokou škálu použití, dále přední ramena PZZ, sněhové pluhy, rozmetadla a sypače inertního materiálu, přední závaží aj.

Čelní nakladač je tvořen jednak samotnými rameny, ale pak zejména upínací konzolí. Ta musí být vyrobena přesně na konkrétní model traktoru. Firma HAUER vlastní dva skenery, kterými tak získá přesná data a pomocí nejmodernější výpočetní počítačové metody a 3D dat zajistí vysokou přesnost upínacích konzolí. V současné době nabízí přes 3 500 různých konzolí.

Proces výroby

Výroba všech produktů je z 95 % zajišťována vlastními kapacitami. Pouze drobné komponenty (např. pístnice) jsou dodávány externími dodavateli. Na místě jsme měli možnost vidět výrobu od prvotního zpracování v podobě vypalování z plechu. To zajišťuje nové laserové pálící centrum a druhá plazmová pálička. Dále jsou k dispozici dvě obráběcí centra. Svařování důležitých částí výrobku se provádí ručně, vše ostatní je svařováno pomocí robotů. Poté jdou výrobky do tryskového boxu, kde se důkladně očistí a odmastí pod tlakem tisíců drobných kuliček, tzv. tryskáním. Následuje lakování. U čelních nakladačů nás zaujalo, že je lakována i vnitřní část ramen. Preciznost, důkladnost a poctivost výroby na nás opravdu zapůsobila.  

Praktické ukázky

Nakonec jsme si v areálu firmy mohli sami vyzkoušet práci s čelním nakladačem a zejména s několika adaptéry. Musíme říct, že tato praktická část měla největší ohlas a užili jsme si při ní spoustu legrace, protože jako obchodníci přeci jen nemáme tolik praktických zkušeností a ani tolik příležitostí pracovat s lopatou, přesýpat zeminu, nakládat kameny, nebo převážet kulatinu.

   

Důmyslný systém upínacích konzolí

První nakladač HAUER jsme dodali již v roce 2015. Od té doby je plně doporučujeme a montujeme je na všechny traktory Valtra. Jaký to má důvod kromě kvalitního zpracování? Především v lesnickém provozu je jejich velkou předností důmyslně propracovaný systém upevňovacích konzolí, které jsou spojeny mezi oběma podpěrami. Současně je vyztužovací rám veden i pod traktorem a podél motoru. To celému spojení dodává bezkonkurenční pevnost, která nás ještě nezklamala.

Naši partneři